به ترنج گرافی خوش آمدید. امیدوارم لحظات خوبی را سپری کنید

آموزشگاه فنی حرفه ای در شعبه کرج شعبه اول:تهران نارمک* * * شعبه دوم:کرج خیابان ادهم بازار فرش کرج *** شعبه سوم:پاساژ آلانیوم گوهردشت کرج
و مجموعه کارگاه های تولید در سراسر ایران

فرش همدان - ترنج گرافی %

فرش همدان

الف- سابقه قالی بافی

سابقه قالی بافی این منطقه در هزاره اوّل پیش از میلاد پایتخت دولت ماد در ایران باستان بوده. در گذشته همدان را اکباتان یا هگمتانه می­خواندند. همدان در طول تاریخ خود پذیرای اقوام و نژادهای مختلف بوده- اقوامی همچون لر، کرد و ترک در این استان زندگی نموده و بیشتر به فرشبافی مشغول بودند.

اغلب فرش­های روستایی همدان شهرت جهانی دارند. جالب اینکه هر روستا از لحاظ کیفیت بافت و طرح و نقش از روستای دیگر متمایز است.

وجود مواد اولیه به خصوص پشم و موقعیت جغرافیایی و زمستان­های نسبتاً سرد و طولانی، باعث رونق قالی­بافی در این منطقه شده است. روستاها و مناطق بافت قالی در استان همدان که قالی­های بافته شده به نام همان نواحی مشهور است عبارتند از: حسین آباد، کبوتر آهنگ، برچلو، آنجلاس، جوزان، تایمه، میشن، حسن آباد، رزن، مهربان و طاهر لو که بهترین کیفیت مربوط به بخش طاهر لو است.

قالی­های تولیدی بخش روستایی 20 تا 35 رج یک پوده و دو پوده با گره متقارن و نامتقارن، نقشه­ها عمدتاً شکسته از رنگ لاکی روناسی، کرم و سرمه­ای استفاده می­کنند.

قالی­بافی در شهر همدان حدود 100 سال است که با سبک شهری و با ویژگی­های نسبی منطقه شروع شده و شیوه بافت آن لول بافت و دو پوده است. البته به علّت مهاجرت­های صورت گرفته بافت شهری در روستاهای اطراف همدان حاکم شده است. طرح­های معروف همدان شامل افشان خوشه­ای، مستوفی، پرطاووسی، خاتم شیرازی، بختیاری، ماهی، بازوبندی، و … رنگرزی در همدان از دیرباز به صورت گیاهی بوده و در حال حاضر از رنگ­های طبیعی استفاده می­شود. در همدان همانند مشهد و کرمان از رنگ قرمزدانه استفاده می­شود. گره قالیبافی در همدان متقارن با دست است و بافندگان شیرازه را در حین بافت می­بافند. رجشمار فرش­های شهری در همدان از 30 تا 50 و بعضاً تا 60 رج بافته می­شود. فرش­های همدان دارای شهرت و اعتبار خاصی بوده و قالی­های استان اعم از شهری و روستایی یکی از بهترین محموله­های صادراتی کشور است .

ب- ویژگی­های ظاهری قالی شهری همدان

1-رنگ متنوع است.

2-معمولاً در طرح و نقش قالی همدان از گل­های افشان خوشه­ای استفاده می­شود، که در مناطق دیگر به استثنای جوشقان کمتر دیده شده است .

3-از رنگ­های غالب لاکی روناسی روشن، قرمزدانه، کرم و سرمه­ای می­توان نام برد.

4-از طرح­های غالب، لچک ترنج، افشان خوشه­ای، پر طاووسی، دسته گلی و مستوفی است.

5-اندازه­های رایج در قالی­های استان همدان کناره، خرک، پشتی، دو زرع، 6 متری و گاهاً 9 متری و 12 متری دیده می­شود. در بهار همدان اندازه­های 24 متر و 36 متری بافته می­شود که به دلیل صنعتی شدن از تولید آن­ها خبری نیست.

6-سطح پرز فرش­های همدان حالت مخمل گونه دارد، چون در حین بافت با شانه­های مخصوص میزان بافته شده را شانه کشی می­کنند.

7-سبک بافت ترکی با این تفاوت که شیرازه در حین بافت زده می­شود.

8-چله­ها نخی و پرز پشمی است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »